10 Maddede tavuk üretimi

KÖŞE YAZILARI

⚠‼10 MADDE DE TAVUK ÜRETİMİ ⚠‼

1. Damızlık seçimlerinde en az 2 , tercihen 3 veya 4 yaşında tavuk kullanın. Büyük tavukların civcivleri çok daha güçlüdür ve yumurtaların kuluçka oranları daha yüksektir.

2. Bu civcivler daha iri, daha güçlü ve lökosis, marek gibi hastalıklara , bir çok çevresel virüse karşı daha dirençlidir. Aşılama gerekli değildir, sadece tavuklarınızla şovlara katılmak istiyorsanız, Avrupa’da NCD ( new castle) aşısı zorunludur.

3. Daha yaşlı tavuklar yumurtaya daha fazla besin maddesi verirler, çünkü bunlar tam olarak gelişimlerini tamamlamışlardır ve metabolizmaları kalsiyum dahil olmak üzere optimal seviyededir. Yumurtalar için gerekli kalsiyum kemiklerinden çekilir, bunun yüzden genç tavuklar sağlıklı damızlık yumurta için uygun değildir.

4. Daha yaşlı bir tavuğun genetik olarak iyi ve sağlıklı olduğu kanıtlanmıştır, aksi takdirde 4 yaşına gelemezdi !

5. Yaşlı ve olgun bir tavuktan üretilecek civciv daha uzun yaşayacaktır. , Bantamlar için en az 7 yaşına kadar ve büyük ırklar için 10 yaşına kadar yaşam süresi istisnai bir durum değildir. Normal olan yaşam süreleri budur.

6. Yaşı büyük tavuklardan üretilen dişiler yaşlılıkta bile güzel bir şekilde yumurtlamaya devam ederler.

7. Horozlar için genelde 2 yaş civarı seçim yapmaya dikkat edin. Genelde 2 yaşındaki bir horoz, 3 yaşındaki bir horozu dövüşte yener, bu yüzden damızlık olarak daha uygun ve güçlü olduğunu kabul edebiliriz.

8. 2 yaşındaki bir horoz gelişimini tamamlamış ve karakteri oturmuştur, tavuklarınızın ruh sağlığı ve sürü refahı için; iyi karakterli, kibar, gözetici bir horoz çok önemlidir. Sürünün güvenliği ve huzuru; sağlıklı yumurta ve sağlıklı sürü için olmazsa olmazdır.

9. Aşırı Stresli, aşırı korkak ya da aşırı agresif tavuklar, üretim açısından çok daha kötü performans gösterecek, ve kendi karakterlerine benzer yavrular vereceklerdir. Bu sürü düzeni ve huzuru açısından sağlıklı bir durum değildir. Sürekli sürünün stres seviyesini arttırırlar. Dolayısıyla üretim yaparken karaktere dikkat etmek gerekir.

10. Diyelim ki 30 yıldır yetiştiricilik yapıyorsunuz ve Bugüne kadar ; Hastalık direnci, çıkım oranları, uzun ömürlülük ile problem yaşamamamış olmanız , sizin doğru olduğunuz anlamına gelmez, o zaman sadece şanslısınız demektir.

Uzun yıllardır , ki hatta son 8-10 senede internet ve teknolojinin hayatımıza girmesiyle, yetiştiricilik sırasında bir çok hastalık hakkında bilgiye ulaşımın kolaylaşması, yaşanılan problemlerin ve ölümlerin sebepleri, varsa çözümlerin bulunması hususunda edindiğim tecrübelerle ben de defalarca yukardaki maddeleri savundum. Buna elimden geldiğince dikkat etmeye çalıştım ve zaman zaman yazılarımda bunlara değindim. Bu gün hala bu kuralları mecbur kalarak her bozduğumda bunun sonuçlarına katlanıyorum.

Dün; tecrübesine ve bilgisine inanılmaz güvendiğim, bana göre tavuklar hakkında eşsiz araştırmalara ve bilgiye sahip olan Sigrid van Dort un sayfasından ingilizce olarak paylaştığı bu 10 maddelik altın kuralı ben de bizim dilimize çevirerek siz hobici arkadaşlarımla paylaşmak istedim .

Resimdeki horozun adı Hulk, 3 yaşında bir anne ve babanın çocuğudur. ( ırka ait çıkım sıkıntılarını bir kenara bırakırsak???) indian game bantam hattımız yetiştirdiğimiz ırklar arasında en eski en yaşlı hat. Allah’a şükür son üç yıldır artık bu hatta kendim ne bir civciv ne bir yetişkin ölümü yaşamadım. Serama hatlarım da ise 5 yıl içinde ( şu an 5 yaşında tavuklarım ve horozlarım hala var ) ölüm oranları çok azaldı ve sağlıklı bir şekilde yetişkinliğe ulaşma seviyeleri ciddi bir şekilde arttı. bu iki ırkta marek ve lökozis gibi hastalıkları neredeyse artık hiç görmüyorum.

Ama 2 yıl önce sadece bir çift modern game ile başlayan üretim maceram ( horozumun 1 yaşı civarında rahatsızlanmasıyla ( elimdeki yumurtaları makinaya koymak zorunda kaldım) malesef genç bir çiftin yavrularıyla yola devam etmek zorunda kaldım. Ve bugün 2 yıl önce dünyaya gelen 3 oğuldan 2 si şu an hayatta değiller. Ve bu ölen horozlarımdan birinden aldığım 3 yavrudan dişi olan 2 sine de babalarının öldüğü yaşlarda veda etmek zorunda kaldım. Ve son yaşayan oğlu Shiro ise bugün ciddi bir hastalıkla boğuşuyor malesef. Ve muhtemelen o da hayatını kaybedecek. Shiro çok güzel ve kaliteli bir damızlık vasfı taşımasına ve tek splash horozum olmasına rağmen ondan bu yıl yavru almadım. Çünkü babası 1,5 yaşını göremeden öldü. Bugün gözümün önünde eriyip giden Shiro ya baktığımda yaptığım hareketin ne kadar doğru olduğunu anlıyorum. Aksi takdirde ondan aldığım yavrularla üzülmeye devam edecektim.

Unutmayın
Yumurtadan çıkan ve bir şekilde büyüyen her civciv hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürecek garantisi taşımaz. İki yolunuz var ;

Sabırla ; Az ve seçici üretim , az ölüm , sağlıklı bi sürü, güçlü bir hat, mutlu bir hobi!

Çok ve hızlı üretim, çok ölüm , sağlıksız bir sürü, güçsüz dayanıksız bir hat, bol ilaç, bol tedavi , mutsuz bir hobi .

Her yıl binlerce milyonlarca civciv üretiliyor. Sezon sonuna bir bakıyoruz elde var sıfır. O halde; ben yorulup üzüleceksem ve sonuç değişmeyecekse neden daha fazla üretim yapayım? Azdan az , çoktan çok olmaz! Sabırsızca , bol üretim yapacaksanız, bol bol ölüm ve hastalığa ve tabi ki hüzne hazır olun!

TERCİH SİZİN!

Mahmut aldırmaz…


 

 

1 thought on “10 Maddede tavuk üretimi

  1. semih dedi ki:

    ben izmir den semih mahmut abimle bir iki muhabbetimiz var ben ondaki hayvan aşkını kimsede görmedim bi yatak atarım yanında yatarım diyen insan çok ama yatak atıp yanında yatmakla hayvan sevilmez bunu açıklayan mükemmel bir insan onlarla iç içe ve dogallıgın ta kendisi bildiklerini kimseden esirgemeyen ve hayvanın degerini bilen herşey için teşekkür ederiz abi herşey gönlünce olur inşallah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir