DÜRÜST TİCARET önemli

KÖŞE YAZILARI

TİCARET

Dostane bir ikaz !!!

Abiler herkese hayırlı sabahlar gününüz aydın olsun.

Orta Doğu (ırak, iran, katar, arabistan..vs) ülkelerine yapılan süs tavuğu ticaretleri hakkında sakıncalı bulduğumuz yaygın bir yanlışı alenen ikaz etmeyi gerekli görüyoruz.

Güzel insanlar hem ülkemizde hemde dünyanın diğer ülkelerinde hayvan severlerin süs tavuğu yetiştirmek için muhtelif sebepleri oluyor.
Yani kimi keyif için, kimi para için, kimisi de milli bir vazife gördüğü için bu hayvanları alıyor, besliyor ve üretmeye çalışıyor.

Bu güzel duygular ile yola çıkan herkes bizim gözümüzde özel bir amaca giden özel insandır!

Konunun aslı şudur arkadaşlar bazı konuşmalar ve yazışmalarda şahit oluyoruz ki ülkemiz de ne kadar işe yaramaz, ne kadar sorunlu, ne kadar kötü hayvan varsa fahiş fiyatlar ile bu ülkelere satıldığını görüyoruz…

Abiler bu millet olarak bize asla yakışmayan bir durumdur, yan komşumuz veya dostumuza verilmesi uygun olmayan hiç bir canlı evvela beslenip büyütülmemelidir eğer böyle hayvanlar varsa asla bir başkasına satılmamalıdır, velev ki satılması icab etti burada hakkı neyse o fiyat söylenmeli ve bildiğiniz tüm kusurları alıcıya söylenmelidir!!!

Bugün cahil, bilgisiz ve masumca sizlere güvenen o alıcılar yarın üzücü gerçeği öğrendiğinde ki ruh halini düşünün lütfen…!!!

Din kardeşim dediği Anadolu’nun yiğit evladı tarafından 3-5 tavuk ve parası için kandırılmış olmayı kimse hak etmez.

Bu bizim dostlarımıza, abilerimize hiç bir zaman yakıştırmayacağımız bir ticaret usulüdür.

Bu güzelim canlılar baki dostluklara vesile olmalıdır, ülkemiz yetiştiricilerinin hem ahlaki hemde bu alanda ki ticaret seviyesini temsil etmelidir.

Kör, topal, hasta, kısır veya yumurta olarak A rengini sunup B rengini göndermek, yada bile bile boş yumurta göndermek ülkemiz süs tavuğu camiasının geleceğine ve toplum kalitemize ihanet etmektir.

Lütfen ama lütfen geçici dünya malı için hem ahir akıbetimizi hemde millet itibarımızı zedelemeyin!

Her ticari faaliyet uzun süre yaşayacak olan bir dostluğa ve minnete dönüşmelidir sizlerden herhangi bir şey edinmiş kişi veya kişiler bir zaman sonra geri dönüp baktığında bizim millet olarak çok önemsediğimiz ”Allah Razı Olsun” kelamını demelidir.

Bu önemli düşünce ve hissiyatlar ile her birinizi selam eder bu dostane mesajı tüm kardeşlere iletmenizi rica ederiz.

Abika Brahma Kümesi
www.abikabrahma.com

1 thought on “DÜRÜST TİCARET önemli

  1. Hasan Karatekin dedi ki:

    Bravu üstad sonuna kadar katılıyorum.Malesef örnek aldığımız romanyanın dürüst ticaretle ve kaaliteyle dünya lideri olduğunu unutuyoruz.Yabancılarbu konuda türklerden malesef çekiniyor.Bidefa buiş aldattığını değil malın kalitesini ortaya koyarak yükselir.Ama türkiyede süs tavukları bilgisini bile paylaşmaktan bile hçekinen bir milletiz iyiki peter zuffalar bizim gibi değiller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir