Yemde hayvansal katkılar

Genel

Yemlerde hayvansal katkı (protein)

Hayvan yemlerine hayvansal protein işlemenin sakıncalarını BSE (deli dana hastalığı) yayılmasında gördük.

2011 de Bovine Spongieuze Encephalopathie (yani deli dana hastalığı) hem hayvanlar hem insanlar arasında yayılabileceğini tecrübe ettik. Sanayinin hayvansal atıkları tekrar yemlere işlemesi ekonomik olarak hepsinin avantajına olsa da, bu işin risksiz olmadığı ve de kontrolsüz yapılmaması gerektiğini öğretti. Bu hastalık kendi türünden tekrar hayvanlara yem vasıtasıyla kendilerine yedirmekten oluştuğu ispatlandı. Peki ya mevcut kanatlı yemlerinde bulunan civciv artıkları?

”Hayvansal protein beslediklerimiz için değerli bir besin olabilir.”

Bunu kanibalizm yani kendi türlerini tekrar kendilerine yedirmek seviyesine getirmediğimiz müddetçe ve de ölçülü bir şekilde yapıldığında kümesimize çok şey katacaktır. İnsanlarda bile vejetaryenlerin sağlık sorunları yaşadığı, bunun etteki bulunan bazı aminoasitlerin vücutlarına eksik olarak alındığından olduğu belirlendi. Avrupa Birliği birkaç yıldır tekrar hayvansal atıkların yemlerde işlenmesine müsaade için kısmen onay verdi. Bitkisel proteinin eksik kaldığı yerde bu çok değerli bir protein ve mineral kaynağı. Üstelik bu işlenmiş (GDO’lu) soja talebini azaltıp, üzerinde ki fiyat baskısını düşürecektir.

 

Özet:

  • İşlenmiş hayvansal ‘atıklar’ yüksek protein ve fosfor kaynağı olarak yem üreticileri için çok değerli bir hammadde. Üstelik bol miktarda vitamin ve mineral kaynağıdır.
  • Özenle hazırlanmış ve orantılandırılmış, bitkisel proteinden oluşan değerleri çok rahat bu hayvansal besinler ile yakalamak mümkündür.
  • Hayvansal proteinin yem katkısı olarak kullanılması soja gibi ürünlerde fiyat baskısını düşüreceği gibi, bu atıklar ekonomik bir değer teşkil edecektir.
  • Hayvansal atıkların fiyatları sojadan daha düşük olması halinde (ki muhtemeldir) orta ve küçük ölçekli yem fabrikalarında yem fiyatları düşebilir.

Saygılarımla,

Dumbanoğlu

 

Yazı sahibi:  Dumbanoğlu Çiftliği
Tarih:   17.05.2018

NOT: yazı da hayvansal atık veya artık olarak adlandırılan, kesimhane ve kasaplarda arta kalan, üzerine sorumlu bir şekilde bakanlık onaylı tesislerde ısıl işlem görmüş et ve kemikten ibarettir, bütün olarak hayvan ölüleri veya sakatat değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir