Kümesteki zararlı parazitler

KANATLI SAĞLIĞI

İşi

 

                              BRAHMALARDA İÇ VE DIŞ PARAZİTLER

a) Ayak Uyuzu

Uyuz böcekleri tarafından meydana getirilen ayak uyuzu, çamurlu, ıslak, pis kümeslerde barındırılan tavuklarda sıklıkla görülür ve bir hayvandan diğerine çok çabuk geçer. Bu parazitin saldırısına uğrayan hayvanların ayaklarında, parmak aralarında esmerimsi, sarımtırak renkte ve içleri iltihapla dolu çatlak ve kabuklar meydana gelir. Bu uyuz böcekleri, hayvanın ayağından başka ibiğine de yerleşir ve çok acı verir. Fazla zayıf düşürür, yumurtayı kesmelerine neden olur. Pek ağır durumlarda yem yiyemeyen hayvanların öldükleri de görülmüştür.

Uyuza yakalanan hayvanların ayakları arap sabunlu su ile iyice yumuşatıldıktan sonra sert bir fırça yardımıyla temizlenir. Uyuz yaraları % 5 kreolin ve %10 lizol katılmış su yahut uyuza karşı hazırlanmış antibakteriyel ilaçlarla veteriner hekimler gözetiminde tedavi edilir. Tedavi veteriner kontrolünde tekrarlanarak yaraların iyi edilmesi hızlandırılır. Fakat bir yandan uyuzlu hayvanların tedavisi devam ederken diğer yandan da kümeslerin tünek ve follukları iyice temizlenip yerleşmiş böceklerin de yok edilmesi şarttır.

b) Tavuk Bitleri Ve Pireler

Kümes hayvanlarının hepsine ve daha çok civcivlere musallat olan bit ve pireler hayvanların kanlarını emerek onları zayıflatır. Fazla kaşınıp rahatsız olmalarına, yem yiyemeyerek gelişmelerinin duraklamasına, bazen de ölmelerine sebep olurlar.

Bitler yerleştikleri bölgelerdeki incecik tüyleri yiyerek bu bölgeleri çıplak bıraktıkları için, fazla bitli hayvanlar oldukça uzaktan farkedilirler. Bit yerleşmiş kümeslerde barınan hayvanların ibik ve sakallarının koyu kırmızı rengi kanları emildiği için soluk bir hal alır. Bunların önüne geçmek için kümesleri sık sık temizleyip yıkamak, tünekleride sıcak sodalı suyla yıkadıktan sonra kümes tabanı, ekipmanları ve hayvanları veteriner hekimlerin önerdiği bit öldürücü ilaçlarla iyice ilaçlamak gerekir.

Kümesin bir köşesine, alçak kenarlı bir sandık içinde eşit miktarlarda karıştırılmış ince kum, odun külü, kükürt ve tütün tozu konulursa bunun içinde eşinen hayvanların vücudunda bitler barınamaz.

c) Keneler

Keneler hayvanlarımızın kanını emerek onları ölüme kadar götürebilir ve daha çok civcivlerle piliçlere yerleşirler. Gündüzleri tüneklerin altına, folluk ve kümes tahtalarının aralıklarına, duvarda ki çatlaklara gizlenir. Geceleri ortaya çıkarak hayvanlara yerleşirler. Bunlardan bazılarıda gece ve gündüz hayvanların üzerinden hiç ayrılmazlar ki bunların zararlarıda daha da büyük olur.

Keneleri yok etmek için yapılacak ilk iş alevli pürmüz ocaklarıyla kümesin kene barınabilecek kısımlarını alazlamaktır. Bundan sonra kümesin duvarlarıyla döşemesini, tünek ve follukları göktaşı ve kireçli suyla iyice badana etmek de faydalı olur. Kümeslerin bütün kapı, pencere ve delikleri kapatıp iyice ıslattıktan sonra bir mangal içinde toz kükürt yakılarak pencere ve kapılar 24 saat kadar boş olarak kapalı tutulursa keneler yok edilebilirler.

Bu pratik bilgilerin yanında en doğru yöntem veteriner hekimlerin önerdiği ilaçları kullanmaktır.

d) Bağırsak Solucanları

Tavuklar gezinip eşinirlerken, çeşitli yiyecekler arasında bağırsak solucanlarının yumurtalarınıda yutarlar. Hayvanların bağırsaklarında yumurtadan çıkarak erginleşirler. Bu bağırsak solucanları bir yandan tavuğun sindirilecek duruma gelmiş olan besinleri sömürür, hem de bağırsak çeperinde yaraların açılmasına, iltihaplanmalara sebep olurlar. Bağırsaklarında bu parazitleri taşıyan hayvanlar iyi beslenememekten ve bağırsak yaralarından ötürü hızla zayıflar, tedavi edilmezlerse ölürler. Hasta hayvanlarda ishal, kansızlık, zayıflama ve miskinlik halleri görülür. Hayvanların pislikleri arasında çok defa bu solucanlara, ya da kopmuş parçalarına rastlanabilir.

Veteriner hekimlerin verecekleri uygun ilaç tedavisiyle, bu parazitlerin düşürülmesi ve hayvanların kurtarılmaları kolaylıkla sağlanabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir