Kuluçka makinası tarihi

KÖŞE YAZILARI

Ulaşılabilen belgeler Yaklaşık 3000 yıl öncesine ait Mısırda Kerpiç Yapılar olduğudur. Ortasında geçit olan ve her iki tarafında odacıklardan oluşan bu yapının, Oda ısısını ayarlamak için kömür,  ve deve gübresi yakıldığıdır. Yumurtaları günde iki kez çevirmişlerdir.Bu binanın üst kısmında Hava almasını sağlayacak aralıklar bulunur.

Termometre olmadığından tamamen kendi tecrübelerine dayanarak ısı ve nemi ayarlamışlardır. Kuluçka işiyle uğraşan kişiler aynı binada yaşamaktadırlar. İlk uygulamalarda 3 yumurtadan 2 civciv alabilirlerse bunu başarılı sayıyorlardı.

Çin MÖ 1000 yıllarda iki başarılı yöntem geliştirdi. Birincisi ; Yumurtayı pirinç kabuğu, saman ve gübre karışımının içine koymuşlardır. İkincisi ; En az mısır kadar ustaca yapılmış yapılardır. Bu yapılar , Silindirik binalar olup yalıtımı yapılmıştır.

1749 yılına kadar batı bu gelişmelerden haberdar değildi. Fransız bilim adamı beanur termometre kullanarak daha başarılı oldu.

1881 yılında sıcak su kullanılarak çalışan ilk başarılı makina yapıldı.

1992 yılında ilk otomatik elektrikle çalışan kuluçka makinası yapıldı.

Yazar; İlk yapıldığı tarihten buyana hiç bir gelişme olmadığıdır. Mısırlılar nasıl nem ve sıcaklığı ayarlıyorsa bugünde aynı şekilde bu işlemler otomatik olarak ayarlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir