Bulaşıcı olmayan hastalıklar

KANATLI SAĞLIĞI

BULAŞICI OLMAYAN HASTALIK TÜRLERİ

a) Kabuksuz Yumurtlama

Bazı kümes hayvanlarının kabuksuz yumurta yaptığı görülür. Bu, tavukların yumurta borularındaki cerahatlanmalardan ya da yemler arasındaki kirecin yetersiz olmasından kaynaklanır. Eğer bu durum yalnız bir yada iki hayvanda görülüyorsa, bu tavuklar ayrılarak bir müddet yumurtlamamaları için yemleri kısılır. Eğer sürü içinde fazla sayıda tavuk kabuksuz yumurtluyorsa yemlere bolca kireç katılması gerekir yahut veteriner hekim tarafından durum kontrol edilmelidir.

b) Ayak Tabanında ve Bacakta Görülen Şişlikler

Bazı tavukların tabanlarında ve parmak aralarında sert, dokunulduğu zaman sıcaklık hissedilen şişler görülür. Hayvanların rahatça gezinip yem yemelerine engel olan, onlara acı veren ve çok defada yumurtayı kesmelerine sebep olan bu şişlikler, biçimsiz, ince veya keskin kenarlı tüneklerden ileri gelir. Tavukların fazla dikenli, taşlı ve sert arazide dolaşmalarıda bu çeşit şişlerin oluşmasınada neden olur.

Bunları önlemek için, bunlara sebep olan kötü tünekleri hemen düzeltmek gerekir. Şişlerin geçirilmesi için de, hayvanın ayağını bir süre ılık ve sabunlu suda bırakıldıktan sonra dezenfekte edilip cerrahi müdahele ile içeride oluşan peynirleşmiş cerahatı (iltihap) çıkarmak çok faydalıdır. Oluşan açık yara batikon v.s. ile temizlenerek temiz bir sargı beziyle sıkıca sarılır ve iyileşinceye kadar hasta hayvan bir kafes içerisinde sürden ayrı tutulur.

c) Donmalar

Sıcak ve nemli kümeslerde barındırılıp soğuk zamanlarda sabahları erken saatlerde dışarı çıkarılan iri ibikli hayvanlarda ibik ve sakalların donduğu sık görülür. Bu hayvanların ibikleri önce morarır, ellendiğinde soğuk olduğu görülür. Daha sonra şişer, yanmağa başlar ve hayvanlarda çok acı verir. Eğer donma çok fazla ilerlememişse, hayvan birdenbire sıcak yere getirilmez. Donuk yer kar veya soğuk suyla biraz ovalanır,sonra da zeytin yağı ya da yumuşatıcı kremlerle yağlanır. Fakat donma çok ilerlemişse, donan ibik 4-6 hafta içinde düşer. Bu zaman içinde hayvanın fazla acı cekmesini önlemek için, ibikler siyahımsı bir renk aldığı zaman tamiz ve steril bir aletle kesilip atılmaları gerekir. Kesilen kısımlar gerekli ilaçlarla pansuman yapılmalıdır. İbikleri donan horozlarda 10-11 gün içinde dölleme yeteneği çok azalır. Soğuk iklimli bölgelerde büyük ibikli hayvanların yerine küçük yada gül ibikli hayvanların beslenmesi daha uygundur.Büyük ibikli hayvan beslenecek ise hayvanlar erken saatlerde serbes bırakılmamalı ve barınakları soğuk iklime uygun olmalıdır.

d) Yumurta Borusunun Dışarıya Sarkması

Bazen tavukların gerilerinden, kırmızımtırak renkte bir et parçasının sarktığı görülür. Dışarıya çıkan yumurta borusunun bu kısmı, hafif kreolinli veya asitborikli suyla yıkandıktan sonra antibakteriyel kremle yağlanıp steril eldiven kullanarak parmak yardımıyla dikkatlice içeri doğru itilmelidir.

e) Yumurtlayamayan Tavuklar

Bazen tavukların yumurta borularında oluşumu büyük yumurtalar meydana gelir. Bazen de yeni yumurtaya başlayan genç tavuklar, henüz daha dar olan yumurta borusundan yumurtalarını çıkartmakta çok zorluk çekerler. Böyle hayvanların yumurtaları çoğu zaman kana bulanmış şekilde olur. Hayvanlar karın ve kuyruklarını yere doğru eğer, folluğun içinde acıdan çırpınır, bağırırlar.

Bu durumdaki hayvanları kurtarmak için önce, yumurta borusunun içine tıpbi sıvı enjekte edilir. İki saat için de tavuk yumurtlayamaz ise %2 fenollü kremle steril eldiven kullanarak yumurta geriye itilir. Daha sonrasında bir kahve kaşığı hint yağı içirilen hayvana yem olarak da sadece sütle ıslanmış ekmek içi verilerek yumurtlaması beklenir.

f) Kursak Tıkanması

Sindirilmesi çok güç yemlerle fazla miktarda kuru ot yiyen ve bunun üstüne çokça su içen hayvanlarda bazen kursağın şiştiği görülür. Burada ekşimeye başlayan yemler kursağı fazla zorladığından hayvan çok acı çeker ve yem yiyemez hale gelir. Kursağın bu şişkinliği dışarıdan da kolayca fark edilir. Eğer kursağı boşaltmak için gerekli yardım yapılmazsa hayvan, zayıflıktan ve solunum tıkanmasından sekiz gün içerisinde ölür.

Kursağı tıkanan bir hayvan, sakin bir yere alınarak 12 saat kadar yem verilmez. Ilık su içinde bir çay kaşığı hint yağı içirilmesi, bazen kursağı yumuşatarak boşalmasını sağlar. Bu da fayda etmezse, hayvana bir çorba kaşığı permanganatlı su içirilir ve baş aşağı çevrilip kursak yavaşça ovuşturularak boşaltmaya çalışılır.yapılan bütün müdahalelere rağmen sonuç alınamazsa cerrahi operasyonla kursak boşaltılır.

g) Adi İshal

Bulaşıcı hastalıkların çoğu, aynı zamanda tavuklarda ishalede sebep olurlar.Bu nedenle tavuklar arasında ishale tutulanlar ve ölenler görülürse, tehlikeli bir hastalıktan şüphelenerek çaresine başvurmak gerekir.Eğer hayvanlarda herhangi bir bulaşıcı hastalık belirtisi veya ölüm görülmezse bu ishalin, bozuk yemlerden yada soğuk algınlığından meydana gelen tehlikesiz ve adi bir ishal olduğu anlaşılır.Bu durumdaki 2-6 haftalık civcivlere 1 gr, 6-12 haftalık piliçlere 1.5 gr ingiliz tuzu , ergin tavuklara da iki kahve kaşığı hint yağı vermek, içme sularına da kırmız sirke rengi alıncaya kadar potasyum permanganatı ilave etmek,hayvanlar iyi olana kadar yalnız tane yemle beslemek gerekmektedir.

h) Zehirlenmeler

Bazı zararlılara karşı ilaçlanmış tarım arazisinde dolaşan, farelere karşı ilaçlanmış yemleri yiyen, fazla tuzlu yiyeceklerle beslenen hayvanlarda zehirlenmelere zaman zaman rastlanır. Etrafta salgın bir hastalık bulunmadığı zamanlarda, hayvanların büyük bir kısmında hastalık hali ve arada ölüm olaylarının görülmesi zehirlenme şüphesi uyandırmalıdır.

Arsenik ve striknin gibi kuvetli zehirlerle zehirlenmiş olan hayvanları kurtarmak çok güç hatta imkansızdır. Fosforla zehirlenen hayvanlarda fazla susama, ishal, sarılık ve yutkunma zorluğu görülür. Bu hayvanlara %1-3 oranında oksijenli su ve iyi oluncaya kadar yalnız süt içirilmelidir.

Tavuk ağırlığının her kilosu için 4-5 gr tuz, zehir etkisi yapar. Fazla tuzlu yemlerle zehirlenen hayvanlar çok fazla su içerler ve şiddetli ishal durumu gösterirler. Bu hayvanlara pratik olarak bol su ve zeytinyağı ya da kahve vermek faydalı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir