Döl oranını artırmak

KÖŞE YAZILARI

Bir kış daha geride kaldı ve üretim tüm hızıyla şu güzelim bahar günlerinde de devam ediyor.
Delicesine üretim yapmak için var gücüyle çalışan camiamız bazen tavuk ve horozlarımızın sağlık gereksinimlerini göz ardı edebiliyor.

Bugün tavuklarımıza eziyet niteliğinde olabilen eşleşme konusu hakkında dikkatimi çeken bir hususa değineceğim. Bu yazım genellikle ticari kaygıları olanlar içindir, fakat hobi amaçlı hayvan besleyenlerinde sanırım pek üzerinde durmadıkları için akıllarına gelmemiştir yazacaklarım.

”Amman üretimi kesmeden bir yerlerden iki tavuk daha bulayım” diyenlere çağrım şudur ki;

Aldığınız tavukları yıllardır alışkanlık hale getirtemedik, 30 gün karantinaya tutmuyorsunuz…….anladık, fakat hiç olmazsa 10 gün bir komşu kümeste tutun da, müstakbel horozumuz, oradan o tavuğu görüp tavuğa, tavukta onu görüp horoza alışsın. Siz farkında olmayabilirsiniz ama teller ardından o horozumuz kur yapar, yem bulur (tavuk tel ardından buna ulaşamayacak olsa da), tavuk yumurtlar iken ses çıkarıp destekte bulunur vs… vs…
Bu bir alışma süreci, halk tabiriyle, tavuğu ayartma süreci.

Bu neden önemli?

Tavuk horoza alıştığında, horozun eşleşme isteyine birçok zaman olumlu tavır sergileyerek cevap verecektir. (küçük bir ihtimal kabul etmeyebilir). Bu durumlarda ‘tecavüz’ diyebileceğimiz…yabancı bir horoza eşlik etme zorunluluğundan kurtulacak…10 gündür tanıştığı bir horozla hayat yaşamak için hazır ola geçebilicektir. (fotoda olduğu gibi). Yoksa al tavuğu ata horozun yanına, çek git eve…..Garibim tavuk …
Horoz kendini kabul eden bir tavuğa daha nazik ve kibar yaklaşır. Tavukta hırçın ve dolayısıyla yaralanmalara sebebiyet verebilecek bir durumdan kurtulmuş olur.

Saygılarımla,

Dumbanoğlu

NOT: Döl oranı artar.

Yazı sahibi:  Dumbanoğlu Çiftliği
Tarih:  15.04.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir