TAVUKLARDA İSHAL

KANATLI SAĞLIĞI

                                      BRAHMALARDA İSHAL

Solunum hastalığının yanı sıra – ishal tavuklarınızı etkileyen en yaygın rahatsızlıklardan biridir. Normal tavuk pislikleri sert ve kahverengi olmalı, ülserlerden (tavukların idrarından) yapılan tavuklar tek seferde idrar ve defekasyon yaparak beyaz bir kısım olmalıdır. Sarı köpüklü döküntüler veya kanlı dışkılar anormaldir.

Kanatlılarda ishal için çeşitli nedenler vardır:

koksidiyoz

kurt

virüsler (rotavirüs ve adenovirüs gibi)

bakteriyel ishal

böbrek hasarı

Proteinte çok yüksek bir yem

Koksidiyoz 10 haftadan küçük kümes hayvanlarında kanlı ishale neden olma eğilimindedir, şiddetli vakalar ölümle sonuçlanabilir. tavukların koksidiyozu olduğundan şüphelenirseniz hemen veteriner yardımını isteyin.

Solucanlar nadiren tavuklarda ishale neden olurlar ancak eğer çok sayıda bulunurlarsa bağırsakları zedeleyebilir., ikincil bakteriyel ishale neden olurlar, tavuklarınızı düzenli olarak dışkısını kontrol ediniz.

 

Virüsler – rotavirüs ve adenovirüs (türkiye’de) gibi ishale neden olan bağırsaklara zarar verebilecek bir dizi virüsdür. İlaçlar, bir virüsü tedavi etmeyecek, ancak virüsü savaşırken kuşun desteklenmesine yardımcı olacak ürünler var. Bununla birlikte, bir virüsün tavukların bağırsağına zarar vermesi, zararlı bakterilerin ikincil bir bakteriyel ishale yol açan bağırsaktaki kurtlardır.

Bakteriyel ishal, bağırsaktaki iyi ve kötü bakterilerin normal dengesinde bir bozulmadır. Bu neden genellikle zararlı  bakterilerinin aşırı çoğalmasıyla sonuçlanır. Bu bozulmanın genellikle altta yatan bir nedeni olduğu düşünülmektedir:

kurtlar, koksidiyoz veya virüslerden kaynaklanan bağırsak hasarı.

Diyette ani bir değişiklik (farklı besinler bağırsakta büyümesi  için farklı bakteri türlerini teşvik eder ve yemdeki ani bir değişiklik bağırsak bakterilerin kızmasına ve hayvanı hasta etme yoluna gider.

kirli su (bu, tavuklarınızın çok zararlı bakteriler içereceği anlamına gelir)

küflü yem (Küflü yem, bağırsak hasarına neden olabilen mantar toksinleri içerir)

Zararlı bakteriler Clostridia’yı tuttuktan sonra, bağırsak duvarına zarar verebilir ve bu da kötüleşen ishaline yol açabilir. Ağır vakalarda, bağırsağın duvarı o kadar kötü bir şekilde zarar görebilir ki, bakteriler genellikle bağırsaktan kanı geçerek genellikle ölümcül olan kan zehirlenmesine neden olabilir.

Böbrek hasarı -bir tavuk böbrek hasarı muzdaripi ise birçok tavuk ishali bildirecektir. Çoğunlukla böbrek hasarının böbreklerin aşırı miktarda idrar üretmesine neden olmasıyla karıştırılır, bu durum dışkılamadan önce dışkıyla karışır ve normalden daha sulu olur. Yani aslında daha fazla idrar görürsünüz.

Aşırı protein içeren yanlış diyetler, ekstra protein üratlara dönüştürüldüğünden, fazla ısıya neden olur. Bu, tavuğunuzun daha fazla su  içmesine neden olur, bu nedenle ıslak, nemli yataklara yol açan idrarda bir artış göreceksiniz.
İshal nedeni ne olursa olsun, birtakım zararlı etkileri vardır:

Besinlerin daha az emilimi, bu nedenle tavuğunuzun uyuşuk olmasına ve kilo vermesine neden olur.

bağırsak, normal olarak suyunu ememez ve tavuklarınızın susuz kalmasına neden olur ve bu da ölüme yol açabilir

Şiddetli vakalarda hasarlı bağırsak duvarı bakterilerin bağırsaktan çıkmasına ve kan akışına ve kan zehirlenmesine ve ölümüne neden olur

ishal, hem ıslak hem de kirlenmiş yatakların, etkilenen tavuk ve sürü için daha fazla rahatsızlığa yol açmasına yol açar. Kirlenmiş yatak, sürünün geri kalanı için bir enfeksiyon kaynağı olabilir…

 

Tedavi yöntemi

İlk olarak, belirlemesi gereken iki önemli şey vardır:

ishalli tavuk adeti kaç bakılmalı ve ayrılmalı.

İshalde kan var mı?

Bu, koksidiyozun varlığını gösterebilir ve uygun şekilde tedavi edilmesi için veteriner müdahalesi gerektirebilir.

tavuk ishali olsa da, aksi takdirde iyi ve normalde yemek yiyor ve içiyorsa o zaman panik yapmanıza gerek yoktur ve aşağıda tavuklara yardım etmek için yapabileceğiniz bir çok şey vardır:

ÖNLEMLERİ…

Her zaman tavuklar temiz içme suyuna sahip olduğundan emin olunuz.

Kuşların daima iyi ve kaliteli bir şekilde beslendiğinden, doğru şekilde temiz ortamda bakıldığından emin olun…

Aşırılıklar, bağırsakta zararlı bakterilerin büyümesini teşvik ettiğinden, tedaviyi azaltın.

Her zaman ıslak altlıkları çıkarıldığından ve yeni temiz kuru altlıklar koyduğunuzdan  emin olun. Bu, tavuklarınızı rahat tutacak ve diğer tavuklar  için olası bir enfeksiyon kaynağı olabilecek altlıkların kirlenmesini engelleyecektir.

İshal kontrol edildikten sonra brahmanız muhtemelen çok fazla kilo vermiş olacaktır.

Kötü şartlarda veya iştahın azaldığı zamanlarda kümes hayvanlarının içme suyunu takviye etmek ve özel esansiyel yağlar ve antioksidanlar eklenerek belirli bir vitamin, mineral ve amino asit karışımı içermesi amaçlanmıştır.

önleme Yapabileceğiniz birkaç basit adım vardır:

tavukları ticari, kaliteli bir pelet YEMLE besleyin.

Beslemenin taze, kuru ve tarihine ve tavuk türüne ve yaşına uygun olduğundan emin olun.

Temiz taze içme suyu sağlayın.

Bunlar genellikle çok sayıda zararlı bakteri içerdiğinden ve kuşların içenlerden ziyade onlardan içmekten hoşlandığı için su birikintilerinden kurtulmaya çalışın.

Kanatlı kümesinizi düzenli olarak iyi bir dezenfektan kullanarak deterjan kullanarak temizleyin ve dezenfekte edin.

bu konuda dezanfekta şarttır….

3 thoughts on “TAVUKLARDA İSHAL

 1. Hera dedi ki:

  Merhaba tavuklarimda yumurta kesilmesi göz ve burun akıntısı gözde şişkinlik ve ishal var yardimci olabilirseniz sevinirim

  1. emrahbilgi dedi ki:

   Merhaba Facebook Grubumuzdan Bilgi Alabilirsiniz.

  2. Umutcan dedi ki:

   Gözlerde akıntı için eczaneden genta göz damlası kullanın sabah akşam birer damla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir