Tavuk beslesem mi?

Genel

Tavuk beslemeye karar verdiğinizde yüzyıllar süren bir geleneği sürdürme kararı vermişiniz demektir.

Yüzyıllardır faydalandığımız bir hayvan türüdür tavuklar, hatta biraz süslü olanları zengin ve ‘asil kandan/soydan’ olanlar için değerli birer hediye idi.
Kabaca bu kanatlıları süs, dövüşçü, yumurtacı, etçil ve son olarak ta kombine (et ve yumurta) ırkları olarak ayırt edebiliriz.

Tavuk beslemeyi düşünen arkadaşlar öncelikle dev ve cüce ırkların olduğunu bilmeli. Her birinde aşağı yukarı 100’er çeşit vardır. Her ırkında 5’er 7’er renk varyetesi olduğunu düşünürsek, öyle rastgele ilk gözünün iliştiği bir ırkı alıp bahçeye koymak gibi basit olmamalı bu seçiminiz. Artı ve eksi tarafları iyi gözden geçirmeli.

?ö???? ????
Bakım konusu başka bir yazımda ele alınacaktır. Çünkü bu husus seçimde ehemmiyet arz ediyor. Bu sefer görsel üzeri hangi tercihlerde bulunabiliriz, bunların artı ve eksilerinden bahsedeceğim.

Şekilde paçalı, paçasız; balta ibik veya herhangi başka bir ibik şekli; kısa bacak, uzun bacak; kuyruklu, kuyruksuz; ve hatta yumurta rengine göre düşünüp seçim yapmanız, size yıllar süren bir zevk serüvenine sokacaktır ve seçiminizden dolayı pişman olup kısa sürede hobinizden vazgeçme eğiliminde bulunmamanızı sağlayacaktır.

??ç??ı hayvanların kapalı ve kontrollü bir mekan/ kümes te bakılmadığında ayak tüylerinin kirlenip kırılacağını ve bir nebze pis bir görüntü vereceklerini unutmayınız. Buna karşılık temiz bir ortamda bakıldıklarında ve paça (parmak) tüylerinin uzun ve temiz kalmaları durumunda muhteşem bir görüntü sağladıklarını unutmayın.
İ??? konusu tamamen zevk meselesi. Bir artı veya eksi bu konuda yoktur. Sadece aşırı soğuk illerimizde ibik donmalarına karşı küçük ibikli hayvanlar tercih edilmeli.
???? ??????ı hayvanlar bir endam yansıtmakta, ama özellikle ?ı?? ??????ı tavukların bayan hayvanseverlerin gözlerinde bir başka hoş durduğunu istatistikler söylüyor. Biraz çamurlu ortamlarda ve(ya) bitki örtüsünün daha uzun olduğu yerlerde uzun bacaklı hayvanlar daha rahat hareket edebilirler.
Sülün vari ???? ??????????? göze hitap ediyor. Bu türler kafeslerde bakmaya pek uygun değiller. Genellikle ortalamanın üzerinde hareketlidirler ve yine ortalamanın üzeri hareket alanlarına ihtiyaç duyarlar. (Onagadori hariç; bu hayvanın kuyruğuna zarar gelmesin diye kafeste bakılır). Buna karşın ????????? ırklar da mevcuttur. Biraz acemi bir hobici bunları üretmekte zorluk çekebilir, zira yumurtayı dölleme oranları (kuyruk eksikliğinden dolayı) düşük olabilir.
?????? ?????????? elde etmek için de çeşitli ırklardan temin edip, beyaz, açık kahve, koyu kahve, yeşil ve mavi gibi renklerde yumurta günlük sofranızda servis edebilirsiniz.

Buna benzer bir sürü konuyu bir akşam çay sohbetinde kararlaştırabilir, kararınızın doğru olup olmadığını yakınlarda bulunan bir kümesi ziyaret ile teyit edebilirsiniz.

Kısacası …. gördüm , beğendim , aldım , geçtim gibi bir yanlışa girmeyelim lütfen. Her konu da olması gerektiği gibi çift düşünelim, tek hamle yapalım inşallah.

Yazı sahibi:  Dumbanoğlu Çiftliği
Tarih:  20.02.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir