Civciv yetiştirme

BRAHMA HAKKINDA

CİVCİV YETİŞTİRME

Bir sene damızlıklarını yetiştir, besle, gözünden sakın ve nihayet mükemmeli beklediğin o civcivleri elde et. Üzerine titriyorsun..Amman bişey olacak diye nöbet tutuyorsun. Fiziki olarak olmadığında bile, gece uykuda veya iş yerinde çalışırken, düşüncen hep orada. Artık beyin ön lobu iflas, duygularınız alt üst.

Peki bu kadar üzerine titremek, pahalı pahalı kafeslerde hayvanlarınızı büyütmeye çalışmak en doğru yöntem midir??

Bence hayır!

Köydeki çocuğun direnç olarak şehirdeki çocuktan daha sağlam olduğu bir gerçekten yola çıkarsak, salma civcivlik ve bu havalarda ara ara dışarıda yetiştirilen hayvanların daha sağlam olacağı aşikâr. Hastalık görmeyen yarkaların güzel gelişeceğini unutmayalım.

Civcivleriniz sunni bir ısı kaynağından uzaklaşıp, ara ara üşümeli, ara ara çamurdan su içmeli, ara ara ot çöp yeyip gününü geçirmesi bence daha doğrudur. Dışarı da maruz kalacağı bazı bakteriler doğal bir aşı vazifesini göreceği kanaatindeyim.

Biz süs tavukları üretiyoruz. Yukarıda bahsettiğim gibi tamamen köy tavuğu misali ölçüsüz bakıma da karşıyım, ama biraz ondan biraz bundan yetiştirildiğinde (insan olsaydı donanımlı derdik) sağlam, gelişimi güzel ve kolay kolay hastalık görmeyecek bir nesil yetiştirirsiniz. Stressiz bir ortamda ( daha yaşlı hayvanların arasında olmamalı civciv ve yarkalar. Bu aralarındaki hiyarşiden dolayı strese yol açar) ve doğru yemleme desteği ile mükemmele yakın hayvanlar yetiştireceğinizden mutlak eminim.

Brahma ırkı çok iri ve bol tüylü bir hayvan. Özellikle civcivliğin ilk döneminde 3/4 katı büyüyeceği için bol besine ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca sağlıklı bir ortam – hasta olmadan yetişmesi gerekir. Bünyenin hastalıkla mücadele etmesi, gelişimine ara vermesi demektir.
Tüm bunlar ‘gözetim’ altında büyüyen, doğadan tam manasıyla koparmadan, fakat büyümesini destekleyecek dinlendire dinlendire ve bol besin ile beslenmesi gereken bir ırk. Kesinlikle yalıtımlı tüy katmanından dolayı ne BİR GÜN BİLE üşümemesi ne de BİR GÜN BİLE aşırı sıcaktan bunalmaması gerekiyor.

Zor bir işi sırtlandınız.
Başarılar  🙂
Yazı sahibi:  Dumbanoğlu Çiftliği
Tarih:  11.04.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir