Buff Columbia ailesi

BRAHMA HAKKINDA

Bu renkte; Buff Columbia (resimdeki hayvan), Buff Blue Columbia ve Buff Splash Columbia olarak 3 çeşit vardır. Bu rengi elde etmek için Gold Partridge veya Buff Cochinleri kullanabilirsiniz (bence heves etmeyin…6 sene gibi bir süre alabilir 🙂 ).

Bu renkte ırk standartlarında mükemmeli yakalamanız için dikkat etmeniz gereken hususlar şunlar:

– Her columbia renginde olduğu gibi yaka, kanat telekleri, eğer, kuyruk tüyleri ve paçalarda siyah (veya mavi) pigmentin yeterince olduğuna dikkat edilmeli. ‘Lekeli’ diye tabir edilen hayvanlar damızlık olarak kullanılarak bir nebze pigment eksikliğinin önüne geçilebilir. Buff Columbialarda paçalarda beyaz tüy kabul edilebilir, hata olarak görünmez, fakat ne kadar az olursa o kadar iyi demektir.

– Buff (sarı görünüm) renginin vücut genelinde aynı tonda olması neredeyse imkânsız. Bunu başarmak için inat ve sabır ile doğru tonda olan hayvanlar arasında seçim yapmaya devam edilmeli. Tüylerde beyazlama da bir sorun olabilir. Tavsiyem: bu hayvanlar biraz yağış gördükten sonra güneşe çıktığında renkte solma meydana gelir. Gezinme alanına mutlaka bir gölgelik oluşturulmalı.

 

2018 ve 2019 yıllarında Buff Blue Columbia rengi ilgi alanında olması bekleniyor. Üreticilere tavsiyemiz, buff renginin tonunun vücut genelinde aynı tonda olması ve özellikle kanat ve kuyruktaki mavinin renk farklılığının en aza düşürülmüş olması yönünde.

İngiltere de ‘Lemon Pyle’ olarak adlandırılan ara renk ise aslında Buff Splash Columbia’dır.

Dumbanoğlu Çiftliği

Yazı sahibi:  Dumbanoğlu Çiftliği
Tarih:  29.03.2018

2 thoughts on “Buff Columbia ailesi

  1. İyi günler hayırlı akşamlar ben Brahma bakımı hakkında en baştan damızlığı olsun yarka bakımı olsun uzun bir bilgi almak istiyorum.
    Günlük bakımları damızlık nasıl seçmen gerektiğini yarışmalıl nasıl yetiştirilmesi gerektiğini öğrenmek istiyorum
    Teşekkürler

    1. emrahbilgi dedi ki:

      Merhaba Facebok Grubumuzdan Takip Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir