Kümesler Nasıl Olmalı

BRAHMA HAKKINDA
KÜMESLER NASIL OLMALIDIR…

Tavuklarımızın sağlıklı yetişmeleri için, uygun barınma imkanı sağlamamız gerekmektedir.

Kümesin konumu
Kümesin güney yöne bakması halinde  güneş ışınları kış boyunca eğik olarak geçtiğinden, kümesin içine vurarak ılık olmasını sağlar.
Yaz mevsiminde dik geçtiği için direk olarak kümes içine vurmayacaktır.
Özellikle doğu veya batı yönüne bakan kümeslerde sabah ve akşam güneşi  yaz mevsiminde sorun olacaktır.

Kümesteki hayvanların can güvenliği için fare, sansar türü hayvanların giremeyeceği şekilde dar gözlü tel kaplamalıyız. Ayrıca aynı yerde tilki ile sokak köpeklerinin saldırma riski bulunması halinde çelik hasır benzeri sağlam bir yapı oluşturmalıyız.

Kümeste yemlik, suluk, folluk  ve tünekler uygun olarak yerleştirilmeli, altlık kolay temizlenebilir nitelikte olmalıdır.

Ortamın çabuk kirlenmemesi , havasız kalmaması  açısından hayvan başına 1 metrekare alan bulunması rahatlık sağlayacaktır.

Altlık olarak, temin etme imkanına göre;  talaş, çeltik kabuğu, zeolit veya inşaat kumu kullanabiliriz.
Folluk sayısı ne kadar çok olursa olsun tavuklarımız kendine göre güvenli bulduğu kuytu köşede bulunan folluklara yumurta yapmak isteyecektir. Folluk yerleşiminde kümesin en az ışık alan bölümünü kullanabiliriz.

Kümeslerimizde kullandığımız suluk materyali hayvanların içine girip suyun çabuk kirleneceği tarzda olmamalıdır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan otomatik sulukları döşerken hayvanların sırt seviyesinde olması sulukların kırılma riskini azaltacaktır. Ayrıca bu sistemler en kısa hortum veya boru kullanarak döşenirse sıcak bölgelerde yaz mevsiminde suyun kaynar vaziyete gelme ihtimalini azaltacaktır. Aksi takdirde depoya buz koymuş bile olsak, su hattından çanaklara gelinceye kadar sıcaklığı artacaktır.

Kış günlerinde yumurta verimini arttırmak amacıyla ilave aydınlatma ihtiyacı duyulabilir. Bunu hesaplayarak kümeslere gün ışığı renginde aydınlatma tesis edebiliriz.
Yan yana olan kümesleri aralarında yaklaşık 80cm yüksekliğinde tel dışında  bölmeler olması komşu horozların kavga etmesini  ve yaralanmasını engelleyecektir...
Saygılar
Mustafa  Alaca…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir